Odżywki białkowe – bezpieczny sposób na przyrost masy mięśniowej?

Odżywki białkowe to jeden ze sposobów na poprawienie efektywności treningu oraz osiągnięcie lepszych efektów w krótszym czasie. Warto uwzględnić je w swojej diecie, ale nie mogą być jej podstawowym elementem.

Białka, czyli inaczej proteiny, to obok tłuszczy i węglowodanów, podstawowy składnik organizmu. Stanowią ok. 20% ogólnej masy ciała, głównie układu mięśniowego, są podstawowym materiałem budulcowym. Białko jest niezbędne do życia, pełni szereg istotnych funkcji, m.in. odpowiada za budowę i magazynowanie tkanek, pełni funkcje transportowe, jest nośnikiem witamin i minerałów, reguluje procesy immunologiczne zachodzące w organizmie. Ważną funkcją jest budowa centralnego układu nerwowego oraz tworzenie i dbanie o dobry stan mięśni, paznokci i włosów. Bardzo ważne, szczególnie dla sportowców jest, jest to, że Białko odpowiada za szybki przyrost masy mięśniowej, co jest szczególnie ważne dla sportowców, głównie amatorów sportów siłowych. Dodaje siły i reguluje uczucie głodu.

Odżywki białkowe – zastosowanie

Białko najlepiej dostarczać do organizmu stosując zbilansowaną, dobrze skomponowaną dietę. Jest wiele pokarmów bogatych w białko, np. chude mięso, ryby, jaja, nabiał, orzechy, nasiona czy rośliny strączkowe. To właśnie one powinny być głównym źródłem protein. Odżywki mogą być stosowane jako uzupełnienie białka w okresie, kiedy  wzrasta zapotrzebowanie na ten składnik. Polecane jest w czasie intensywnych treningów, w okresie budowania masy mięśniowej czy przygotowania do zawodów.

Dużą zaletą odżywek jest to, że w szybki i prosty sposób dostarczają duże ilości białka. Ich przygotowanie jest łatwe, wystarczy zalać je wodą lub mlekiem. Mogą zastąpić kolację, sprawdzą się również jako posiłek potreningowy. Należy jednak pamiętać, że odżywki nie mogą zastąpić innych posiłków.

Suplementy diety białka

Szukając odpowiedniej suplementacji warto skorzystać z usług sprawdzonego, bezpiecznego producenta. Na stronie sklepu FabrykaSupli.pl znajdziesz suplementy diety wysokiej jakości w wielu wariantach i o różnym przeznaczeniu, skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia. Zapoznaj się z ofertą sklepu i wspomóż swój organizm od środka.

Rodzaje odżywek białkowych

Odżywki białkowe są ogólnodostępne, występują w różnych postaciach. Najbardziej znane to:

– koncentrat białka serwetkowego – zawierają ok. 70-80% białka. Jest najtańsze, ma dobrą wchłanialność.
– izolat białka serwatki  WPI – ma ok. 90% wysoko wchłanianego białka. Szczególnie polecany jest jako regeneracja po treningu. 
– hydrolizat białka  serwatki WPH– ma wysoką wartość biologiczną, ułatwia budowę tkanki mięśniowej.
– izolat białka sojowego – ma ok. 80% białka oraz duże ilości substancji  odżywczych tj. potas, magnez i żelazo.
– albumina jaj- zawiera pełny profil aminokwasów, polecana jest dla kulturystów.
– białko kazeinowe- wolno się wchłania, polecane przed snem w celu regeneracji mięśni. 

Odżywki białkowe najlepiej dobrać po konsultacji z trenerem lub doświadczonym sprzedawcą. Powinny być dopasowane indywidualne, ze względu na upodobania, stan zdrowia czy cel, jaki mają pomóc osiągnąć.

Kiedy i jak stosować odżywki białkowe?

W diecie groźny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar białka. Odżywki powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami podanymi przed producenta. Zapotrzebowanie na białko jest różne u każdej osoby. Zależy od wielu czynników, m.in. wieku, wagi, płci oraz rodzaju i intensywności uprawnianej aktywności. Najwięcej białka potrzebują osoby uprawiające sporty siłowe oraz biegacze. Średnie zapotrzebowanie na białko wynosi 0,8 g na każdy kg masy ciała. U osób trenujących zapotrzebowanie wzrasta i wynosi ok. 1,2 do 1,8 gramów białka na każdy kg wagi. Decydując się na stosowanie odżywek, należy przeanalizować swoją dietę i zastanowić się, ile biała dostarczają codzienne pokarmy. Średnio sportowcy powinni zjadać w każdym posiłku ok. 20-40 g białka.

Odżywki białkowe najlepiej stosować pół godziny przed treningiem lub pół godziny po wysiłku. Dzięki temu będą miały większą skuteczność, poprawią efektywność treningu, pomogą łatwej spalić zbędny tłuszcz.  Białko przyjęte po treningu zwiększy efektywność budowania masy mięśniowej.

Trening siłowy

Odżywki białkowe – czy są bezpieczne?

Odżywki powinny stanowić uzupełnienie diety, nie mogą być jej zamiennikiem. Jeżeli stosowane są zgodnie z zaleceniami, nie powinny szkodzić zdrowiu. Szkodliwy jest nadmiar białka, dlatego, jeżeli odżywka zostanie spożyta w większej ilości niż zalecono, mogą pojawić się skutki uboczne. Często występuje ból brzuch, problemy z układem pokarmowym, wzdęcia czy biegunka. Może pojawić się również ból i zawroty głowy, osłabienie, złe samopoczucie. Zbyt często spożywanie odżywkę może prowadzić do zaburzeń równowagi kwasowo‑zasadowej, co w konsekwencji może doprowadzić do kwasicy metabolicznej oraz zaburzeń w funkcjonowaniu nerek i wątroby.

Bardzo ważne, aby odżywki kupować w sprawdzonych sklepach, powinny pochodzić do znanych i sprawdzonych procentów. Ważne, aby miały naturalny skład i zawierały jak najmniej sztucznych dostatków. Należy wybierać białka bez dodatków smakowych i słodzików, które mogą powodować niebezpieczne skutki uboczne, np. nadpobudliwość, problemy z potencją, migrenowe bóle głowy, zaburzenia koncentracji, a nawet zwiększać ryzyko raka płuc i piersi. Odzywki białkowe nie powinny być stosowane przez osoby uczulenie na kurze białko, przez kobiety w ciąży oraz osoby mające problemy z układem moczowy.

Białko niezbędne jest dla każdego, zapotrzebowanie na składnik rośnie wraz z intensywnością aktywnością fizyczną. Najlepiej zadbać, aby białko w sposób naturalny było dostarczane do organizmu. Można również stosować dobre odżywki białkowe, ale nie mogą być podstawą diety. Kluczem do sukcesu jest zawsze zdrowa, pełna wartościowych składników dieta, suplementy i odżywki mogą być tylko jej uzupełnieniem. 
 Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*